Monitor PANASONIC TH-55LFE8U LED 55" FHD Bezel 14.5mm HDMI Serial
TH-55LFE8U
Monitor PANASONIC TH-55LFE8U LED 55" FHD Bezel 14.5mm HDMI Serial DISCONTINUADO
Nuevo producto
Pregunta por disponibilidad y precio, aquí
Monitor PANASONIC TH-55LFE8U LED 55" FHD Bezel 14.5mm HDMI Serial LAN USB
Este producto se maneja sobre pedido
y es necesario verificar existencias con el fabricante.
■ DISPLAY PANEL
Screen Size (Diagonal) 54.6-inch (1387 mm)
Panel type IPS / Direct-LED
Aspect ratio 16:9
Effective Display Area (W x H) 47.6" x 26.8" (1209 x 680 mm)
Number of pixels (H x V) 1920 x 1080 pixels
Brightness 350 cd/m2 (Typ)
Contrast Ratio 1200:1
Response Time 9 ms (G to G)
Viewing Angle (Horizontal / Vertical) 178°/ 178°(CR ≧ 20)
Panel Life Time*1 approx. 50000 hours (typ)
*1 When the panel lifetime is at 50% of the
brightness under the condition of 25
degrees Celsius (+/- 2 degrees celsius).
■ CONNECTION TERMINAL
VIDEO IN 4-Pole Mini Jack (M3) x 1
1.0 V [p-p] (75 Ω )
0.5 V [rms]
HDMI IN HDMI Type A Connector x 2
(VIERA LINK is not supported) Linear PCM
(Sampling frequency:48 kHz/44.1 kHz/32 kHz)
DVI-D IN DVI-D 24-pin x 1
Compliance with DVI Revision 1.0 Compatible with HDCP 1.1
PC IN Mini D-Sub 15-pin x 1 (Female)
Y/G : with sync 1.0 V [p-p] (75 Ω )
: without sync 0.7 V [p-p] (75 Ω ) PB/CB/B :
0.7 V [p-p] (75 Ω )
PR/CR/R : 0.7 V [p-p] (75 Ω )
HD/VD : 1.0 - 5.0 V [p-p] (high impedance)
SERIAL IN D-sub 9pin x 1, RS-232C Compatible
LAN RJ45 x 1 10BASE-T/100BASE-TX, Compatible with PJLink
IR TRANSMITTER IN / OUT Mini Jack (M3) x 1 / x 1
AUDIO IN Stereo Mini Jack (M3) x 1
(Shared with DVI-D IN and PC IN) 0.5 V [rms]
AUDIO OUT Stereo Mini Jack (M3) x 1
Variable (- ∞ - 0 dB) (1 kHz 0 dB Input,10 kΩ Load) 0.5 V [rms]
USB USB 2.0 Type A connector x 1 DC 5 V/1A (USB 3.0 is not supported.)
*Due to the construction of terminal,
some types of connecting cable or USB memory
device cannot be used. Be sure to make confirmation
with reference to the detailed drawing of terminal in page 4.
■ AUDIO
Built in Speaker 20 W [10 W +10 W ]
■ ELECTRICAL
Power Requirements
110 - 127 V AC, 50 Hz/60 Hz
Power Consumption
170 W
On Mode Average Power Consumption* 130 W
Power Off Condition
approx. 0.3 W
Stand-by Condition approx. 0.5 W
Apparent power 170 (VA)
*Based on IEC 62087 Ed.2
measurement method
■ MECHANICAL
Dimemsions (W x H x D)
48.8" x 28.0" x 2.5" (1239 x 712 x 62 mm)
Weight approx. 35.3 lbs. (16.0 kg)
Bezel Color
Black
Bezel Width
T/R/L:0.5" (12.6 mm), B:0.6" (14.5 mm)
Carton Dimensions (W x H x D)
53.7" x 34.0" x 7.3" (1365 x 864 x 185 mm)
Gross Weight
approx. 53.0 lbs. (24.0 kg)
Cabinet Material / Color
Plastic/Black
Pitch for Wall-Hanging
VESA Compliant 15.8" x 15.8"
(400 x 400 mm) (Installed by:
M6 screws /Screw hole depth 0.63" (16 mm))
■ INSTALLATION
*Please contact your sales representative with
regard to the tilt angle before installation.
■ ENVIRONMENTAL
Operating Environment Temperature :
32°F to 104°F (0℃ to 40℃ )*1 : 32°F to 95°F (0℃ to 35℃ )*2
Humidity : 20% to 80% (No condensation)
Altitude :0 to 9186 ft (0 to 2800 m)
Storage Enviroment Temperature :
-4°F to 140°F (-20℃ to 60℃ )